Elektrozawór do ekspresu – dlaczego jest tak istotny?

Ekspres do kawy to urządzenie, które na dobre zadomowiło się już w naszych kuchniach. To właśnie dzięki niemu jesteśmy bowiem w stanie przygotować sobie gorącą kawę, która dostarczy nam sił i pomoże przetrwać kolejny dzień w pracy. Co więcej, na przestrzeni ostatnich kilku lat, funkcjonalność ekspresów zwiększyła się znacząco, pozwalając na uzyskanie niezwykle aromatycznych, zróżnicowanych kaw. Trudno jest się zatem dziwić, że coraz więcej Polaków rezygnuje z samodzielnego przygotowywania pobudzających napojów. Nie zapominajmy jednak, że nawet najlepsze ekspresy wymagają kontrolowania stanu ich kluczowych komponentów. Należy do nich właśnie elektrozawór do ekspresu, nazywany nierzadko sercem tego urządzenia. Oto, co powinniśmy wiedzieć na jego temat.

 

Regularne czyszczenie ekspresu to podstawa

 

Ze względu na specyfikę swojej pracy, ekspresy do kawy mają tendencję do pokrywania się osadem, zalegającym następnie w ich wnętrzu. I chociaż cienkie warstwy nie są tu jeszcze dużym problemem, tak dalsze zaniedbywanie urządzenia ma bardzo negatywny wpływ na stan jego podzespołów. Dotyczy to w szczególności elektrozaworu do ekspresu, czyli niewielkiego komponentu, odpowiedzialnego za rozprowadzanie elektroniki po całym urządzeniu. Uszkodzony elektrozawór jest więc niezwykle poważnym problemem, przewyższającym zaburzony smak kawy, spowodowany nieusuwaniem nagromadzonych fusów. Jego usterka nierzadko wymaga bowiem wymiany komponentu. Na szczęście, znalezienie zamiennika nie jest tu zadaniem szczególnie trudnym.

 

Gdzie kupimy niezawodne elektrozawory?

 

Elektrozawory do ekspresu znajdziemy przede wszystkim w renomowanych, specjalistycznych sklepach, oferujących komponenty, pochodzące wyłącznie od zaufanych marek. Pamiętajmy jednak, że elektrozawory dzielą się na różne rodzaje. Nie możemy więc kupić modelu dwudrożnego, jeśli nasz ekspres korzystał z trójdrożnego zaworu. Istotną kwestią jest tu też cena elementu. Za dobry zawór dwudrożny zapłacimy około 200 złotych. Nie zapominajmy jednak, że komponent ten ma nam służyć latami. Droższy elektrozawór, pochodzący od rozpoznawanej marki, pozwoli domownikom cieszyć się ponownie z pysznej kawy. Elementy budżetowe, kupowane na aukcjach, wiążą się z kolei z dużym ryzykiem ponownej awarii, a co za tym idzie – dodatkowymi kosztami.