Kawa – co zawiera i jak wpływa na nasze zdrowie?

Kawa to produkt, który używany jest na świecie od I tysiąclecia poprzedniej ery. Jest to najpopularniejsza używka, która stosowana jest przez ludzi. Traktuje się ją jako źródło kofeiny, która pobudza nas do działania i pomaga się skoncentrować. Jednak jak wpływa na nasze zdrowie? Sprawdźmy.

Kawa – podstawowe informacje

Napój, który sporządzany jest z kawy to bardzo popularny produkt, który urozmaica nam każde spotkanie. Najczęściej pijemy ją rano, aby nabrać energii na cały dzień. Jednak czy kawa jest zdrowa na pusty żołądek? Otóż nie. Liczne badania pokazują, że picie kawy na czczo może źle wpłynąć na nasz metabolizm. Dzieje się tak, ponieważ sama kofeina ma działanie stresogenne. Pobudza nas, jednak również powoduje nerwowość szczególnie z rana przed śniadaniem. Wtedy możemy mieć problemy z żołądkiem oraz jelitami. Jednak co z sytuacją, gdy pijemy ją z posiłkiem? Otóż kawa wtedy może nas pobudzić i dodać energii, ale jest to proces krótkotrwały. Już po około godzinie czujemy się senni oraz przygnębieni. Dodatkowo kawa wypłukuje cenny magnez z naszego organizmu, który jest podstawą funkcjonowania naszego układu nerwowego. 

Czy picie kawy jest zdrowe?

Jednak jest główna zasada, która pozwala nam zdobyć odpowiedź na pytanie czy picie kawy jest zdrowe – spożywaj wszystko, ale z umiarem. Kawa tak samo jak między innymi fast foody mogą być dla nas bezpieczne, gdy nie spożywamy ich zbyt często. Filiżankę napoju osoby młode mogą pić około 3 razy dziennie bez znaczących konsekwencji dla zdrowia. Natomiast starsi powinni unikać picia kawy, jednak, jeśli nie ma przeciwwskazań, mogą to robić raz dziennie. Dzięki licznym zamiennikom już dziś możemy cieszyć się kawą zbożową lub z dodatkiem cennych witamin. Przez to jesteśmy w stanie dostarczyć sobie przyjemnego smaku tego napoju, jednak ograniczamy wchłanianie niekorzystnych substancji.

Czy kawa jest zdrowa? Tak, jeśli nie stosujemy jej zbyt często. Kawa może być dobrym rozwiązaniem na poprawę humoru czy też dodanie sobie energii na kilkadziesiąt minut. Jest to również chwila przyjemności ze względu na unikalny smak. Warto jednak używać zamienników, które szczególnie korzystnie wpłyną na nasze życie.