Kawa czy herbata? O zaletach dwóch ulubionych gorących napojów

Śniadanie bez możliwości wypicia gorącego napoju w postaci kawy lub herbaty, wydaje się być w naszej kulturze niemal niemożliwe. Przez wzgląd na pogodę za oknem, a co za tym idzie, chłodniejsze poranki, jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że dzień warto rozpocząć od lekkiego rozgrzania. Którą opcję wybierasz?

Herbata – uzdrawiająca natura

Herbata to jeden z podstawowych napojów, bez których żadne domowe przyjęcie, wizyta u babci, czy południowe spotkanie w gronie najbliższych, nie miało by racji bytu. To napój, który spożywa zdecydowanie większa część naszego społeczeństwa, plasując się na wysokim trzecim miejscu w Europie. Dzięki temu, że jest tak smaczna i dostępna niemal wszędzie, możemy rozkoszować się jej aromatem i smakiem wtedy, kiedy tylko mamy na to ochotę. Herbata jednak, oprócz swoich właściwości nawadniających, posiada również szereg wartości odżywczych i pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.

Dzięki temu, że rodzajów herbaty jest tak bardzo dużo, stanowi ona niezwykle wartościowy suplement diety, który doskonale działa nie tylko na nasze samopoczucie. Dowiedziono, że picie herbaty wpływa na naszą młodość, ponieważ obecne w niej flawonoidy wychwytują wolne rodniki tlenowe i skutecznie neutralizują ich działanie. Co więcej, niektóre rodzaje zielonej herbaty mogą zapobiegać powstawaniu komórek nowotworowych, a okłady z esencji herbacianej doskonale wpływają na złagodzenie stanów zapalnych.

Kawa nie taka straszna

Pomimo wielu głosów sprzeciwu, picie kawy w ograniczonych ilościach posiada bardzo dużo wartości odżywczych. Oczywiście podstawowym działaniem kawy jest pobudzenie, a więc podniesienie nieco ciśnienia. Dla osób, które zmagają się z nadciśnieniem picie mocnej kawy codziennie, kilka razy dziennie jest niewskazane. Kiedy jednak jesteśmy niskociśnieniowcami,
z pewnością nic nie stanie się, jeśli pozwolimy sobie na poranną kawę.

Kawa, co więcej, bardzo korzystnie wpływa w przypadku chorób wątroby, nie spowodowanych alkoholem. Dodatkowo, to doskonały, naturalny sposób na poprawę przemiany materii, a co za tym idzie utraty nadmiernych kilogramów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *