Rokitnik – prozdrowotne właściwości

Chęć poprawy i utrzymywania dobrej kondycji ciała i umysłu spowodował wzrost zainteresowania społeczeństwa różnymi składnikami, które poprawiają jakość diety. Tym samym sposób jedzenia i styl życia stały się równie ważne, jak warunki bytowe. Rosnącą popularnością cieszą się rośliny, w tym między innymi rokitnik. W naszym artykule przybliżymy jego właściwości oraz podamy przykłady jego zastosowania w diecie. Zapraszamy do lektury! 

Wartości odżywcze rokitnika

Roślina, jaką jest rokitnik zwyczajny (Hippophae rhamnoides L.) jest szeroko rekomendowany przez dietetyków i trenerów zdrowej żywności. Zalecenia nie są wyssane z palca. Właściwości tej rośliny były znane już w starożytnej Grecji. Rokitnik wówczas był powszechnie stosowany w medycynie. W Polsce niestety wciąż czeka na odpowiednią popularność, jednak wciąż zbyt mało osób jest świadoma, że taka roślina istnieje i jest bogata we właściwości odżywcze. 

To, co zachęca do spożywania na różne sposoby rokitnika to wyjątkowy skład chemiczny, który pozwala mówić o tej roślinie jako kwiat funkcjonalny. Zazwyczaj w wielu przypadkach u danej rośliny są wykorzystywane liście lub kwiat. 

Omawiana roślina w swojej strukturze jest wyjątkowa pod każdym względem, dlatego wykorzystywane są owoce, nasiona oraz liście. Wyróżnia się ogromną zawartością witamin potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jest źródłem drogocennych flawonoidów, koniecznych do prawidłowej pracy układu nerwowego. Duża zawartość fenoli sprawia, że rokitnik, a właściwie jego owoc jest gorzki i cierpki smak. 

Rokitnik – zastosowanie w żywieniu

Składniki odżywcze znajdujące się w owocach, nasionach i liściach sprawią, że rokitnik jest szeroko wykorzystywany w diecie. Co więcej, właśnie z tej rośliny powstają różnego rodzaju produkty. 

Najbardziej znanym wyrobem z tej rośliny jest oczywiście olej. Wielu producentów żywnościowych i osób uwielbiających domowe zaprawy wykorzystuje omawianą roślinę do robienia marmolad, dżemów, galaretek. Rokitnik jest również powszechnym składnikiem w branży alkoholowej. Jego owoce są wykorzystywane przy produkcji zarówno mocnych, jak i słabych alkoholi.