Sposoby parzenia kawy. Parzenie kawy – wiele opcji

Parzenie kawy wydaje się czynnością dość prozaiczną. Czasem jednak diabeł tkwi w szczegółach i delikatna zmiana w sposobie przygotowania może całkowicie wpłynąć na efekt, smak, a także przeznaczenie napoju. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich sposobów, będzie to, co chcemy osiągnąć poprzez wypicie kawy, czyli najczęściej chwila relaksu podczas przerwy oraz pobudzenie. Poniżej opisane będą najpopularniejsze sposoby, na jakie podawana jest kawa i jak potrafi być przyrządzana. Więcej o kawie można dowiedzieć się po kliknięciu tutaj.

Kawiarka – metoda prosto z Włoch

Na pewno każdy słyszał o kawie, która przygotowywana jest w niewielkim naczyniu zwanym kawiarką. To świetny zamiennik dla fanów kawy z ekspresu, a jednocześnie bardzo prosty i niewymagający większego zaangażowania. Najczęściej używana jest w Europie, wynaleziona została przez Włocha. Sekretem wyjątkowego smaku będzie drobne zmielenie ziaren kawy, a następnie odpowiednie przygotowanie termiczne, na palniku na małym ogniu – to kluczowy moment w całym procesie, gdyż należy zaniechać podgrzewania w odpowiednim momencie, by kawa nie stała się gorzka. Przy takim sposobie świetnie sprawdzi się rodzaj kawy, jakim jest Arabica.

Kawa po turecku

Bez wątpienia to jeden z najstarszych, jeśli nie najstarszy sposób parzenia kawy. Zapisał się tak mocno w kartach historii, że ta technika parzenia kawy w Turcji została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Do dzisiaj dla wielu ten tradycyjny sposób jest ulubionym i taka kawa dla smakoszy jest idealna do spożycia. Metoda parzenia kawy po turecku polega zalaniu drobno zmielonych ziaren kawy wrzącą wodą. W zależności od ulubionego stopnia intensywności napoju można nasypać łyżeczkę lub dwie.

Ekspres kolbowy

To inaczej nazywany ekspres ręczny. Można o nim powiedzieć również inaczej: półautomatyczny lub dźwigniowy. To jeden z najpopularniejszych rodzajów ekspresów. Najczęściej używany jest przy przygotowaniu klasycznej kawy, ulubionej jako energetyczne rozpoczęcie poranka, czyli espresso. W wypadku ekspresu kolbowego jednak sprawa nie jest taka prosta, wymaga umiejętności i znajomości techniki przyrządzania kawy w ten sposób. Ekspres tego typu wymaga, aby ziarna były drobno zmielone. Po zmieleniu ziaren przyda nam się temper, czyli niewielki przedmiot służący do ubijania kawy, która została już zmielona w filtrze. Przy wykonaniu espresso, należy pamiętać o dobrym dociśnięciu kawy, gdyż woda napotykając na opór zbitej masy pod ciśnieniem, wydobywa z niej to, co najlepsze.

Cold brew

To technika idealna na upalne dni, gdyż polega na „parzeniu” kawy na zimno. Wymaga to nieco więcej czasu, ponieważ tak przygotowana kawa musi odleżeć co najmniej 12 godzin, zatem najlepiej przygotować ją wieczorem, aby przez noc mogła powoli dochodzić do siebie. Dzieje się tak dlatego, że zmielone ziarna kawy zalewamy wodą o temperaturze pokojowej. Cold brew jest nieco bardziej subtelna i delikatna w smaku, charakteryzuje się mniejszą kwasowością z uwagi na sposób, w jaki jest przygotowywana.