Urok bakłażana

Bakłażan, zwany również oberżyną to coraz popularniejsza w Polsce roślina o sprężystej skórce i charakterystycznym gorzkawym smaku. Bakłażan należy do gatunku psiankowatych i wbrew pozorom jego jadalna część nie jest warzywem, tylko owocem, a dokładniej – jagodą.

Bakłażan może mieć fioletową, białą lub zielona skórkę. W Europie pojawił się dzięki Maurom, którzy przywędrowali z Indii – ojczyzny bakłażanów. Uprawę bakłażanów spopularyzowali Włosi traktując je jako ekskluzywny smakołyk. W Polsce właściwości oberżyny znane są od XV w., ale początkowo uprawiano ją tylko jako roślinę ozdobną. W Afryce i Indiach do dziś bakłażany stanowią główny składnik pożywienia niezamożnej ludności.

Zalety bakłażana

Bakłażan jest doskonałym źródłem błonnika. W 100 gramach bakłażana jest go dwukrotnie więcej niż w takich owocach jak jabłko czy brzoskwinia. Zaletą bakłażana jest też niskokaloryczność – w 100 g zawiera się nieco ponad 20 kcal – a to dlatego, że w większości składa się z wody, a tylko kilka procent to cukry.

Spożywając oberżynę dostarczymy organizmowi składników mineralnych (potasu, manganu, miedzi, magnezu), witamin (C, K, witamin z grupy B), błonnika pokarmowego, fitosteroli i przeciwutleniaczy. W oberżynie znajduje się również substancja zwana nasuniną, która chroni błony komórkowe oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe.

Bakłażany wspomagają przemianę materii oraz posiadają właściwości detoksykacyjne, które są szczególnie istotne w trakcie kuracji antybiotykowej, zapobiegają chorobom układu krążenia oraz obniżają poziom cholesterolu.