Wady i zalety napojów energetycznych

Wady i zalety napojów energetycznych

Chyba każdemu zdarzyło się wypić napój energetyczny – podczas nocnej zmiany w pracy albo w trakcie sesji egzaminacyjnej, kiedy trzeba było przyswoić dużo wiedzy z kilku przedmiotów w krótkim czasie? Jednorazowe czy kilkukrotne spożycie tego typu napoju mogło przynieść Ci oczekiwane skutki takie jak np. więcej energii czy poprawa koncentracji, jednak picie ich zbyt często może Ci zaszkodzić. Główną zaletą energetyków jest pozytywny wpływ na sprawność umysłową i fizyczną ludzkiego organizmu. To skutek tego, że w składzie energetyków znajdują się różne substancje pobudzające. Ich zadaniem jest oczyszczenie i „odświeżenie” Twojego umysłu oraz dodanie energii do działania. Napój energetyczny jest też często wybierany zamiast kawy.

Co można znajduje się w składzie tego typu napojów pobudzających?

W większości przypadków energetyki zawierają wodę, cukier, regulatory kwasowości i substancje czynne. To właśnie w obrębie tego ostatniego elementu możemy spodziewać się właściwie wszystkiego. Czynne substancje oznaczają np. kofeinę, żeń-szeń, witaminy z grupy B, guarana, kreatynę czy karnitynę oraz wiele innych.

W 100 ml napoju zawarte jest około 32 mg kofeiny. W codziennym funkcjonowaniu nietrudno o zbyt wysoką zawartość tego składnika w naszym organizmie. Występuje on bowiem w wielu innych produktach, które możemy spożywać – w kawie, herbacie, nawet w słodyczach. Przekroczenie optymalnej dawki może skutkować różnymi nieprzyjemnymi objawami związanymi z układem nerwowym. Będą to np. arytmie serce, zaburzenia snu, nadpobudliwość, kłopoty z oddychaniem oraz zdenerwowanie.

Trudno zatem będzie określić odpowiednią ilość napojów energetyzujących, którą ludzki organizm może spożyć w ciągu dnia – tak, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu. Trzeba wziąć oczywiście pod uwagę masę ciała, stan naszego zdrowia oraz inne czynniki. Należy także pamiętać o niebezpieczeństwie, jakie może wynikać z łączenia energy drinków z alkoholem. Oba te napoje podnoszą znacznie ciśnienie krwi.

Co pić zamiast energetyków? Popularne rozwiązania

Napoje energetyczne mogą wydawać się dobrym rozwiązaniem, lecz na pewno nie na długo. Poza wyżej już opisanymi wadami ich spożywania dobrym argumentem zniechęcającym może być także ich smak. Często znajdziemy na ten temat zdania, że energetyki przypominają jakieś niedobre lekarstwo z dodatkiem sztucznych składników. Jeżeli zależy ci na polepszeniu swojego skupienia za pomocą jakiegoś napoju, mamy kilka o wiele lepszych opcji i to nie tylko pod względem smaku.

Ziarna kakaowca

Ziarna kakaowca to źródło wielu pierwiastków, które są potrzebne dla zdrowego funkcjonowania naszego organizmu. Są to między innymi: cynk, miedź, żelazo, magnez oraz chrom. Służą one zwiększaniu odporności oraz dodają energii ludzkiemu umysłowi. Spożywać je możesz oczywiście w formie gorzkiej czekolady albo gorącego kubka kakao. Wyjątkowy smak jest gwarantowany.

Zielona herbata

Sięga po nią wielu użytkowników. Jedną z jej zalet jest ułatwienie wyciszenia i uspokojenia. Z drugiej jednak strony zielona herbata ma w sobie dużą zawartość teiny. Jest to tzw. herbaciana kofeina. Dzięki temu składnikowi ma więc długotrwałe działanie pobudzające. Wspomaga zatem koncentrację oraz sprawności umysłowe. Działa także łagodzące na żołądek i układ pokarmowy. Jeżeli masz w tej materii różne komplikacje po piciu napojów energetyzujących, zielona herbata na pewno ci pomoże. Podczas odpowiednio przebiegającego parzenia aż 80% teiny może dostać się do twojego naparu. Przygotowywany około 3 minut będzie miał właściwości pobudzające. Jeśli będziesz parzyć liście herbaty dłużej, otrzymasz wówczas napój uspokajający.

Yerba mate

Yerba to naturalny napar przyrządzany z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Istnieją cztery odmiany tego ziela do picia.

  • Yerba argentyńska, którą warto pić na samym początku swojej przygody z yerba mate.
  • Yerba paragwajska jest mocniejsza w działaniu i ma wędzony, dymny posmak.
  • Yerba brazylijska jest świeżo mielona oraz wyróżnia się wręcz słodkawym smakiem.
  • Yerba urugwajska to drobno zmielony susz, który krótko leżakuje.

Sprawdź smaki wszystkich czterech i wybierz swój ulubiony. Skorzystaj z oferty od https://yerbador.pl/

Sok z buraka

Smak tego soku na pewno może nie przypaść każdemu. Jednak jeśli go lubisz, masz szczęście i możesz skorzystać także na innych właściwościach buraka, nie tylko tych smakowych. Wypicie szklanki tego soku może czasami wystarczyć, aby polepszyć twoje samopoczucie w ciągu dnia. Doda ci także energii do działania i funkcjonowania w pracy lub domu. Dzieje się tak, dlatego że sok z buraka bardzo korzystnie wpływa na naczynia krwionośne, które rozszerza, a to powoduje regulację ciśnienia. Poza tym buraki zawierają oczywiście mnóstwo wartościowych pierwiastków i są prawdziwą bombą witaminową.