Zastosowanie miodu manuka

Poznaj prozdrowotny miód z Nowej Zelandii – miód manuka. Dlaczego prozdrowotny? Ze względu na jego antybakteryjne właściwości, które zostały udowodnione naukowo. Dzięki leczniczemu wpływowi na ludzki organizm miód ten zaliczany jest do żywności typu medical food. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące miodu manuka.

Z jakiej rośliny jest produkowany miód manuka?

Jak wiemy, miody są produkowane z nektarów oraz pyłów. Miód manuka jest produkowany z drzewa herbacianego, który rośnie we wschodnich obszarach Nowej Zelandii. Drzewo herbaciane, z którego wytwarzany jest miód manuka, rośnie raz w roku w okresie od listopada do stycznia. Roślinie tej niestraszne są trudne warunki, ponieważ rośnie nawet na glebie o silnej kwasowości i terenach, gdzie występuje porywisty wiatr.  

Jakie zastosowanie ma miód manuka?

Miód manuka jest wykorzystywany dla walorów smakowych oraz zdrowotnych. Niestety jednak jest bardzo rzadkim miodem, przez co jego cena jest znacznie wyższa od cen za tradycyjne miody. Miód manuka jest bogaty w witaminy, składniki odżywcze oraz minerały. Najcenniejszym związek zawartym w tym miodzie jest metyloglioksal. Dlatego przy kupnie miodu tego typu warto zwrócić uwagę na stężenie tej substancji, która jest oznaczona symbolem MGO. 

Eksperci szacują, że miód manuka o dobrej jakości (posiadający min. MGO+30) trzeba zapłacić ok. 50 zł za słoik 250 gramów. Jeżeli znajdziemy tańsze propozycje, może się okazać, że posiadają one małą skuteczność antybakteryjną. W przypadku gdy chcemy zakupić miód manuka do celów antybakteryjnych, zaleca się kupno miodu z zawartością MGO +100, 250+ czy 400+. Należy jednak się liczyć z wysokimi cenami, które potrafią sięgać nawet 200 zł za 250 gramów produktu.