Co podać na wielkanocny stół?

Niedzielne wielkanocne śniadanie poprzedza święcenie potraw w Wielką Sobotę. Zanim zasiądziemy z rodziną i bliskimi do uroczystego śniadania, dzielimy się z nimi jajkiem, życząc zdrowych i spokojnych świąt. Produkty znajdujące się w Święconce powinny być podzielone na wszystkich uczestników śniadania.

W Wielkanoc świętujemy Zmartwychwstanie Pańskie, o którym apostołowie dowiedzieli się rankiem, przychodząc do grobowca. W związku z tym śniadanie wielkanocne jest bogatym, radosnym posiłkiem pełnym mięs, jaj oraz ciast. Pojawiają się nie tylko klasyczne jajka, ale również dania z białej kiełbasy i słodkości. W tym artykule dowiesz się, jakie produkty najczęściej znajdują się na polskim stole.

Jajka jako gość honorowy

Z racji tego, że jajka symbolizują zmartwychwstanie oraz zakończenie postu są podstawowym elementem na świątecznym stole, odgrywając rolę „gościa honorowego”. W polskich domach przybierają najróżniejsze postacie: gotowane na twardo z majonezem i szczypiorkiem, w sosie chrzanowym, faszerowane, zapiekane czy jako składnik w bułkach.

Dania z białą kiełbasą

Mięsa z uwagi na znany charakter kuchni polskiej, pełnią również ważny element w okresie wielkanocnym. Na polskim stole znajdziemy szynki, kiełbasy, peklowane schaby i karkówki oraz pasztety. Mięsa czy wędliny, zwłaszcza biała kiełbasa są składnikiem potraw. Dania z białą kiełbasą tj. żurek czy schab nadziewany białą kiełbasą są najchętniej gotowanymi potrawami.

Przystawki i sałatki na drugim planie

Wymieniając najważniejsze potrawy związane ze Świętami Wielkanocnymi, nie sposób nie wspomnieć o sałatce jarzynowej. Oprócz niej Polacy chętnie przygotowują przystawki ze śledzi, pasty twarogowe, galarety z mięsa drobiowego czy podrobów oraz pasztety. Dodatkiem dopełniającym potrawy jest oczywiście pieczywo.

Ciasta i inne słodkości

Po uroczystym śniadaniu przychodzi czas na deser. Zazwyczaj w polskich domach podajemy własne wypiekane ciasta drożdżowe lub piaskowe, z lukrem, polewą, bakaliami, owocami czy czekoladą. Jednak najpopularniejszymi ciastami jest sernik oraz mazurek. Po spożyciu takiej ilości cukru polecamy spacer w rodzinnym gronie, który pozwoli nam spalić zjedzone kalorie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *